Choď na obsah Choď na menu
 


Lastovičník väčší

13. 9. 2011

LASTOVIČNÍK VÄČŠÍ

 

V starých knihách o liečivých rastlinách požívala táto rastlina veľkú úctu. Dnes sa považuje za obyčajnú jedovatú burinu. Poznať to najmä na ľudových názvoch, u nás napríklad: hadí mlieč, krvavník, iastovičník a podobne. Odpor k tejto rastline v našich časoch sa dá vysvetliť len tak, že začiatkom priemyselnej výroby liečiv sa všetky vysokohodnotné liečivé rastliny v zásade odsudzovali, aby sa ľud od nich odvrátil a užíval chemicky pripravené lieky. Lastovičník má 30 až 80 cm vysokú, rozvetvenú srstnatú stonku s perovito strihanými listami. Zo stonky a z valcovitého podzemku pri poškodení vyteká oranžovo-žltá hustá šťava. Rastie na južnejšie orientovaných okrajoch lesov, pri múroch, plotoch a na rumoviskách. Aj za suchého leta, keď sú južné stráne vyprahnuté, z rastliny ešte vždy vyteká hustá oranžovožltá šťava. No lastovičník nájdeme aj v zime, keď všetko pokrýva sneh, ak si pamätáme miesto jeho výskytu. Rastlina má krv prečisťujúce a krvotvorné účinky. V zmesi s pŕhľavou a bazovými púčikmi som ju používala proti leukémii. Aby sa docielil dobrý výsledok, treba denne vypiť aspoň dva litre tohto čaju.

Lastovičník je spoľahlivým prostriedkom proti ťažkým chorobám pečene, keď sa používa homeopaticky. Ako prostriedok prečisťujúci krv a pečeň pôsobí veľmi priaznivo i na látkovú výmenu. Veľmi účinný je pri chorobách žlčníka, obličiek a pečene. Naložený vo víne (30 g Iastovičníka s koreňmi sa naloží na 1 až 2 hodiny do 1/2 litra bieleho vína) veľmi rýchlo odstráni žltačku. Možno ho odporučiť aj pri hemoroidoch spojených s pálením konečníka, pri pichaní a rezaní pri močení, ako aj pri hučaní v ušiach. V týchto prípadoch sa po dúškoch denne pijú dve

až tri šálky (čaj sa nevarí, len zaparí). Zvonka sa používa proti zhubným chorobám kože, bradaviciam a nevyliečiteľným lišajom. Postupne po ňom zmizne aj sivý zákal a škvrny na rohovke očí. Šťava pomáha aj pri krvácaní a odchlopení sietnice. Vezmeme bylinu, umyjeme ju a medzi navlhčeným palcom a ukazovákom rozpučíme stonku na kašu. Takto získanou tekutinou potrieme kútik zatvoreného oka. Hoci oko nenatrieme priamo, šťava sa dostane do oka. Toto sa odporúča robiť pri sivom zákale, slabozrakosti aj preventívne, ak sa zrak preťažuje. Cítim sa potom veľmi príjemne, aj keď často vybavujem poštu do neskorých nočných hodín. Keď som preťažená, prinesiem si zo záhrady lastovičník a pretriem si kútiky očí, ako som uviedla. Vždy mám príjemný pocit, ako by mi spadol závoj z očí. Homeopatia predpisuje pri týchto chorobách tinktúru z Iastovičníka, z ktorej sa užíva trikrát 10-15 kvapiek, zriedených vodou.

Pred niekoľkými rokmi mi rozprávali o žene, ktorá mala na pravom viečku červený nádor veľký ako necht na malíčku. Očnému lekárovi, od ktorého si dala predpísať okuliare, sa to nepáčilo, hoci mala nádor už sedem alebo osem rokov a nespôsoboval jej žiadne ťažkosti. Poslal teda vzorku na histologické vyšetrenie. Bola to kožná rakovina. Viete si predstaviť, aký to bol pre mladú ženu šok. Pretože jej rodina patrila do okruhu mojich známych, poradila som jej lastovičník. Bolo to vo februári a našťastie zima nebola tuhá. Lastovičník prezimuje a ostáva zelený. Poradila som jej, nech rastlinu presadí do črepníka, aby bola poruke. Denne si mala päť až šesť ráz ľahko pretrieť choré miesto oranžovožltou šťavou. Pretože vred bol na viečku, upokojila som ju, že šťava jej oku neuškodí. Poradila som jej tiež, aby chodila raz mesačne na ožarovanie do Linza, ako jej to predpísal lekár, hoci ožarovanie rakovinové nádory nevylieči, skôr môže narušiť zdravé časti kože, často aj kosti. Tesne pred Vianocami som zažila veľkú radosť, lebo zhubný vred sa vyliečil. Keď žena prišla, už vo dverách ma objala okolo krku. Očný lekár, ktorého predtým navštívila, sa jej začudovane pýtal, čo robila. Keď povedala: „Mesačne som chodila na ožarovanie do Linza," lekár odpovedal: „Ak vred vyhojilo rôntgenové žiarenie, potom je to zázrak." Ešte mi povedala, že by duševne nebola zniesla pohľad na tváre iných pacientov rozožraté do kosti, ktorých vídala pri ožarovaní, keby som jej nebola dodávala toľko odvahy, viery a sebadôvery, keď sa vyberala na cestu. A teraz moja prosba všetkým, ktorí čítate tieto riadky: Pomôžte iným v podobných prípadoch a ochráňte svojich blížnych pred hrozným koncom. V našich časoch veľkého znečistenia životného prostredia sa množia prípady, keď sa sčervenené bradavice rýchlo zvrhnú na rakovinu kože. Chlpy na tvári, silné ochlpenie na rukách a nohách žien poukazujú na poruchy obličiek. Postihnuté miesta sa natierajú šťavou z Iastovičníka, ktorú môžeme získať v odšťavovači (čerstvá šťava sa v chladničke udrží až pol roka), šťava sa nechá niekoľko hodín pôsobiť, potom sa miesto umyje jemným mydlom a trošku vysušená pokožka sa natrie nechtíkovou masťou alebo rumančekovým, prípadne ľubovníkovým olejom (pozri Spôsob použitia).
Okrem toho možno podstúpiť liečenie čajom z pŕhľavy, piť aspoň tri až štyri šálky denne, alebo využiť sedacie kúpele z prasličky na zlepšenie prekrvenia obličiek (pozri heslo Praslička roľná).

Istý známy z okolia Mainzu používal na svojich každodenných prechádzkach šťavu Iastovičníka, tak ako som uviedla. Jeho stálym verným sprievodcom bol už prestarnutý pes vlčiak. Raz môj známy zo žartu pretrel šťavou svojmu psovi oči, čo mu asi bolo príjemné, lebo odvtedy vždy, keď si pán pretieral oči lastovičníkovou šťavou, prosebne si sadol pred neho.

Na fare v Hornom Rakúsku som mala prednášku, na ktorej sa zúčastnil kostolník s okuliarmi. Keď som vo februári prišla opäť na faru, kostolník už okuliare nenosil. Ako mi sám povedal, už od novembra si denne pretiera! oči podľa mojej rady lastovičníkovou šťavou. A navyše videl oveľa lepšie, ako keď nosil okuliare. V tom čase, pravda, musel zbierať lastovičníkové listy spod snehu. Tento príklad uvádzam aj preto, aby som zdôraznila, že niektoré rastliny možno nájsť čerstvé aj v zime, keď sa zdá, že všetko rastlinstvo je mŕtve.


SPÔSOB POUŽITIA
Zápar 1 zarovnaná lyžička byliny na 1/4 litra vody, nechá sa zapariť.
Čerstvá šťava Listy, stonka a kvety sa umyjú a ešte v čerstvom stave sa odšťavia v odšťavovači (na vonkajšie používanie).
Tinktúra Ako homeopatický prostriedok, možno si ju zadovážiť z lekárne (v Rakúsku, pozn.prekl.).
Vínový výluh 30 g lastovičníka aj s koreňom sa zaleje 1/2 litrom bieleho vína a nechá sa stáť 1 až 2 hodiny, potom sa scedí a pije po dúškoch.