Choď na obsah Choď na menu
 


Baza čierna ( Sambucus nigra )

Výskyt : rastie medzi krovím, na okraji lesov a hájov, pri plotoch,  okolo stavenísk a rumoviskách.

Kvitne :  máj -   júl

Zber : zbierame kvety na jar a plody  na jeseň.

Kvety orezávame v slnečnom a suchom počasí, sušíme ich zavesené v prievane za hlavnú stopku. Chránime pred svetlom a vlhkom. Mladé lístočky a výhonky sa zbierajú v apríli .

Úžitok : pri prechladnutí ( zvyšuje potenie a znižuje horúčku ), mladé listy osožia pri jarných kúrach - podporuje látkovú premenu. Zvyšuje obranyschopnosť organizmu. V kombinácií s lipou a materinou dúškou účinne pomáha proti kašlu.

Použitie :

Potopudný prostriedok pri horúčkových ochoreniach - 2 čajové lyžičky kvetov zaliať 1/4 litra vriacej vody a 10 minút nechať lúhovať.

Upozornenie : Rastlina je vo väčších dávkach jedovatá. Nezamieňať s ostatnými druhmi bazy.

 

Bazalka pravá ( Ocimum basilicum )

Výskyt : Pestuje sa.

Kvitne : od júna do septembra. Celá rastlina príjemne vonia. Je medonosná.

Zber : zbierame koreň i s podzemkom, prípadne aj vňať, mladé listy, kvety, plody. Korene vykopávame opatrne v druhom až treťom roku rastu, sušíme vo zväzkoch pri teplote do 35 ' C.

Úžitok : Používa sa ako korenina do jedál. Osoží pri nadmernom tvorení plynov v tráviacom trakte. Spolu s pastierskou kapsičkou sa používa na omývanie zaparenín na koži. Bazalka má špecifickú a veľmi intenzívnu vôňu. Éterický olej z bazalky má antidepresívne účinky (stačí vdychovať jej vôňu alebo pridať 5-10 kvapiek do kúpeľa). Okrem toho obsahuje vitamíny, enzýmy a dôležite minerálne látky.

Použitie :

Čaj proti plynnatosti a žalúdočných ťažkostiach : 1-2 čajové lyžičky vňate zaliať 1/4 l vriacej vody, nechať lúhovať. Piť podľa potreby  - 1 šálku denne.

Čerstvé listy : Potierajte nimi miesta,  uštipnuté  hmyzom, zmierňuje to svrbenie aj zápal

 

Čakanka obyčajná (Cichorium intybus)

Výskyt : rastie pri cestách, na medziach, lúkach, pasienkoch, násypoch a pod.

Kvitne : od júla do septembra.

Zber : Zbierame koreň alebo kvitnúcu vňať, prípadne len kvety. Koreň zbierame spravidla na jeseň. Sušíme prirodzeným teplom.

Úžitok : Podporuje trávenie, osoží pri chorobách pečene a žlčníka, pri nervovej únave z prepacovanosti, napomáha látkovú premenu. Koreň sa uplatňuje pri liečení cukrovky. Mladé čerstvé listy možno upotrebiť ako šalát.

Použitie :

Pri nechutenstve a pocite preplnenia : 1 čajovú lyžičku drogy z koreňa dať do 1/4 litra vody, nechať zovrieť, 2-3 minúty variť. Piť 2-3 šálky denne.

 

Čučoriedka obyčajná ( Vaccinium myrtillus)

Výskyt : rastú vo vyšších polohách, najmä v riedkych ihličnatých lesoch a na holinách.

Kvitne : od mája do júna.

Zber : zbierame mladé listy od júla do augusta, plody. Sušíme pri teplote 40 ' C

Úžitok : uplatňujú sa pri pomocnej liečbe cukrovky, pri zápaloch močových ciest, suché plody zastavujú hnačku, šťava zlepšuje zrak.

Použitie :

Pri hnačke : 3 polievkové lyžice sušených bobúľ dať do 1/4 litra vody a 10 minút variť. Piť dva až trikrát denne 1/2 šálky.

 

Ďatelina lúčna (Trifolium pratense)

Výskyt : Rastie na lúkach a lesných stráňach

Kvitne : od mája do októbra.

Zber : Zbierame kvet, a to červené, alebo svetlokarmínové plné kvetné hlávky bez podporných listov. Sušíme riedko rozložené pri teplote 35 ' C

Úžitok : Osoží pri hnačke. Používajú sa aj ako prečisťujúci prostriedok pri kožných ochoreniach, je vhodná aj pri kašli. V 30 rokoch bola obľúbená ako prostriedok proti rakovine.

Použitie :

Pri kašli : 4-6 usušených kvetných hlávok zaliať 1/4 litra vriacej vody a 15 minút nechať spariť. Piť 2-3 šálky denne, prisladiť medom.

Čerstvá : popučte a prikladajte na rany po uštipnutím  hmyzom.

Masť : zalejte čerstvé kvety vodou a pomaly varte 48 hodín. Potom preceďte, usadeninu odparte do polosucha a zmiešajte s rovnakým množstvom masťového základu - bravčová masť.

 

FIALKA TROJFAREBNÁ, ROĽNÁ   (Viola tricolor, arvensis)

ZBER : kvety, kvitnúcu vňať :máj – september

SUŠENIE : aby nestratila farbu, bez obracania, rýchlo pri teplote do 50°C

USKLADŇOVANIE : dobre uzavreté, chránime pred svetlom a vlhkom

VLASTNOSTI : diuretikum, expektorans (sekretolytikum), diaforetikum

VYUŽITIE : pri chorobách dýchacích ciest, rozpúšťa hlien a umožňuje vykašliavanie, pomáha pri detských ekzémoch, napomáha látkovej premene, zvýšením činnosti močových ústrojov a potných žliaz

 

Kostihoj lekársky ( Symphytum officinale )

Výskyt : rastie na vlhkých miestach, najmä na lúkach a poliach, pri cestách a plotoch, medzi krovím a na brehoch riek.

Kvitne :  máj -  august

Zber : zbierame koreň na jeseň,  listy a kvet na jar, počas kvitnutia. Sušíme prirodzeným teplom.

Úžitok : podporuje hojenie rán a vytváranie náhradných tkanív aj s kosťotvornými účinkami. Osoží aj pri chronických zápaloch dýchacích ciest, tuberkulóze, vredovej chorobe žalúdka a dvanástnika.

Použitie :

Macerát z koreňov: 2 čajové lyžičky nadrobno nakrájaných koreňov sa macerúju cez noc v 1/4 litri studenej vody, ráno sa trošku prihrejú a scedia. Pije sa po dúškoch.

Čajová zmes: vrchovatú čajovú lyžičku čajovej zmesi zaparíme 1/4 litrom vriacej vody, necháme tri minúty lúhovať. Pijú sa tri až štyri šálky denne.

Kašovité obklady : dobre vysušené korene jemne zomelieme. V šálke vriacej vody, do ktorej sme pridali niekoľko kvapiek jedlého oleja, rýchle vmiešame kašu, natrieme na ľanové plátno a ešte teplé priložíme na choré miesto a obviažeme.

Úplný kúpeľ : 500g čerstvých alebo vysušených listov sa nechá stáť cez noc v 5 litroch studenej vody. Na druhý deň sa všetko zohreje na bod varu a tekutina sa prileje do vody vo vani.

Sedací kúpeľ : ako úplný kúpeľ, no z 200 g listov, al.  200 g koreňa.

Tinktúra : korene sa pokrájajú na drobno a voľne sa naložia do fľaše až pohrdlo, zalejú sa ražnou pálenkou, postavia  na slnečné miesto, alebo do tepla.

Masť : 4-6 koreňov jemne pokrájame a krátko zapražíme v 250 g čistej masti. Cez noc necháme postáť, nasledujúci deň prihrejeme, cez plátno precedíme a vylisujeme. Naplníme do malých nádob a uchováme v chladničke.

Víno : 2-5 koreňov pokrájame a dáme na 5-6 týždňov do 1 litra prírodného, bieleho vína

 

Levanduľa ( Levandula officinalis)

Výskyt : suché a teplé svahy.

Kvitne : od júna do augusta.

Zber : zbierame neúplne rozvinuté kvety, alebo vňať krátko pred kvitnutím., najlepšie cez obed, počas slnečného dňa, aby sa uchovala aróma. Sušíme rýchlo pri teplote 35 ' C.  Mladé lístočky a výhonky sa používajú čerstvé.

Pestovanie : Vysieva sa včas na jar do pareniska, priesady sa vysádzajú v máji alebo v júni v odstupe 30 až 40 centimetrov. Kríček ostáva na tom istom mieste šesť až osem rokov. Rastlina je vhodná aj do skalky.

Úžitok : pri nervovom vyčerpaní, bolestiach hlavy, poruchách trávenia. Má utišujúce účinky a uvoľňuje kŕče.

Použitie :

Zápar : pri únave, najmä po prekonaní infekčných ochorení – 1 čajovú lyžičku drogy dať do 1/4 litra vody a pomaly nechať zovrieť. Ráno a na obed vypiť jednu šálku.

Kúpeľ : 50g drogy nechať zovrieť s 1 litrom vody a 30 minút nechať lúhovať.

Tinktúra : pri bolestiach hlavy a depresii 5 ml dvakrát denne.

 

Ľubovník bodkovaný (Hypericum perforatum)

Výskyt : Rastie na suchých lúkach a pasienkoch, na slnečných stráňach, medziach a okrajoch lesov.

Kvitne : od mája do augusta.

Zber : Zbierame kvet alebo vňať t.j. kvitnúce vŕšky, ktoré odrežeme aj s bezchybnými časťami byle asi do 30 cm. Sušíme pri teplote 35 ' C  tak , aby si zachovali farbu. Používať sa môže celá rastlina, najúčinnejšie sú však kvety. Čas zberu je júl až september.

Úžitok : Osoží pri poruchách trávenia, pri chorobách pečene a žlčníka, pri zápaloch močových ciest. Používa sa aj pri depresiách, neurozách a nočnom pomočovaní. Na vonkajšie použitie slúži na hojenie rán a kožných vredov.

Použitie :

Pri depresiách : 2 čajové lyžičky drogy dať do 1/4 litra vody nechať zovrieť. Denne piť jednu šálku.

Na vonkajšie použitie : sa používa aj v lekárni dostupný  ľubovníkový olej.

Čaj : 1 lyžica suchej rozdrobenej vňate krátko povarte v 1/4 l vody, denne pite po dúškoch 1-2 šálky. Po 4-6 týždňoch si urobte prestávku.

Upokojujúci olej : Mladé, plne rozkvitnuté kvety zalejte olivovým olejom, nechajte postáť 1-14 dní. Nálev často premiešajte. Olej s krvavočerveným sfarbením prefiltrujte.

Poznámka : Dôležité je aby sme ho dobre rozlíšili od príbuzných druhov, ktoré nezbierame a ani sa nesmú v droge nachádzať !!

 

Mäta pieporná ( Mentha piperita )

Výskyt : pestovaná.

Kvitne : od júla do septembra.

Zber : zbierame vňať skôr ako začína kvitnúť. Sušíme pri teplote 35 ' C

Pestovanie : Sadia sa asi 5 až 10 centimetrov dlhé odnože od začiatku apríla až do polovice mája do vlhkej, na humus bohatej, piesčitej až hlinitej pôdy. Rozpätie riadkov je 40 centimetrov. Môže sa vysádzať aj od septembra do októbra. Najvhodnejší čas na zber je keď kvety vytvoria puky. Prvé rezanie sa robí v júli, druhé v septembri až začiatkom októbra.

Úžitok : pri ochoreniach žalúdka a čriev, ako aj pri poruchách pečene a žlčníka, zabraňuje zvracaniu, uvoľňuje cievy, podporuje potenie. Je účinný liek proti kašľu a pľúcnym ťažkostiam, používa sa aj pri liečbe nádchy. Znižuje horúčky.

Požitie :

Zápar : 1 plná čajová lyžička na 1/4 litra vody a 10 minút nechať spariť, používať pri žalúdočných kŕčoch, plynnatosti a nevoľnostiach

Upozornenie : Mätový čaj nie je vhodný pre dojčatá pre vysoký obsah mentolu !!

 

Materina dúška ( Thymus serpyllum )

Výskyt : rastie na suchých a slnečných miestach, najmä na lúkach, stráňach a kopcoch.

Kvitne : apríl -  september

Zber : zbierame kvitnúcu vňať, sušíme pri teplote 35' C. Suší sa v malých zväzkoch. Zber počas kvitnutia za suchého a slnečného počasia

Úžitok : pri chorobách dýchacích ciest, poruchách trávenia a zápaloch močových ciest.

Použitie :

Zápar : 1 vrchovatá čajová lyžička sa zaparí 1/4 litrom vriacej vody, krátko sa vylúhuje.

Prísada do kúpeľa: 200 g na úplný kúpeľ

Tinktúra : fľaša sa po hrdlo naplní kvetmi, tie sa zalejú ražným alebo ovocným liehom a nechajú sa 14 dní stáť na slnečnom mieste.

Olej : kvety sa voľne dajú do fľaše a zalejú sa za studena lisovaným olejom tak, že olej je dva prsty nad kvetmi. Necháme 14 dní stáť na slnečnom mieste.

Sirup : kvety a stonky sa naložia do pohára, vrstvia sa cukrom a silne natlačia. Necháme tri týždne stáť na slnečnom mieste. Po scedení treba cukrom presýtené stonky a kvety opláchnuť vodou a vodu pridať do sirupu. Sirup sa pomaly zahusťuje na sporáku. Nesmie vrieť. Sirup nemá byť prihustý.

 

Medovka lekárska ( Melissa officinalis )

Výskyt : pestovaná.

Kvitne :  jún -  august

Zber : zbierame listy alebo vňať ešte skôr ako rastlina kvitne, viac krát do roka.

Pestovanie : Medovku pestujeme v mierne vlhkej piesčitej alebo piesčito-hlinitej pôde. Vysievame do pareniska od polovice marca. Vysádza sa od polovice mája alebo v septembri. Mladé rastliny sú citlivé na mráz. Orezáva sa asi 40 centimetrová vňať. Prvý zber v prvom roku rastu sa robí od začiatku až od polovice júla, druhý koncom septembra či začiatkom októbra.

Úžitok : osoží pri vyčerpanosti spojenej s nespavosťou, pri poruchách trávenia. Povznáša náladu, upokojuje myseľ, podporuje pamäť, zvyšuje koncentráciu. Je účinná pri poruchách činnosti srdca, angíne, nervovej slabosti, bolestiach hlavy, tváre, zubov. Pomáha proti nespavosti. Pomáha pri bolestivej menštruácií a chudokrvnosti.

Požitie :

Zápar : 2 plné čajové lyžička na 1/4 litra vody a 10 minút nechať spariť, používať pri žalúdočnej neuróze,črevných a srdcových ochoreniach.

Odvar : používať pri depresiách, nervovom vyčerpaní, zlom trávení.

Vlhký obklad : na utíšenie bolestivých opuchov použite gázu namočenú do odvaru. Je vhodný aj pri zdurených lymfatických uzlinách a vredových ochoreniach.

Účinný čajík : 8 lyžičiek zalejte 2 pohármi vriacej vody a nechajte odstáť v prikrytej nádobe. Pite počas dňa.

 

Myší chvostík ( rebríček) ( Achillea millefolium )

Výskyt : rastie na suchých lúkach, lesných poľanách, popri cestách.

Kvitne :  jún -  november

Zber : zbierame nedrevnatú časť vňate alebo len kvetné úbory na začiatku kvitnutia, prípadne aj mladé prízemné listy.

Úžitok : podporuje trávenie, priaznivo ovplyvňuje nervovú činnosť. Osoží pri chorobách žálúdka a čriev, žlčníka a pečene. Osvedčuje sa pri hemoroidoch. Upravuje krvotvorbu.

Požitie 

Zápar : 1 vrchovatá čajová lyžička na 1/4 litra vody a nechá sa krátko vylúhovať

Masť : 90 g masla alebo bravčovej masti sa silne rozohreje, pridá sa doň 15g čerstvých nadrobno narezaných kvetov rebríčka a 15 g nadrobno narezaných malinových listov, krátko sa popraží. Nasledujúci deň sa mierne prihreje, vylisuje cez ľanovú šatku a naplní do fliaš. Skladujeme v chladničke.

Tinktúra : fľaša sa po hrdlo naplní kvetmi, tie sa zalejú ražným alebo ovocným liehom a nechajú sa 14 dní lúhovať na slnečnom mieste

Sedací kúpeľ : 100g rebríčka sa nechá stáť cez noc studenej vody. Na druhý deň sa všetko zohreje na bod varu a tekutina sa prileje do kúpeľa.

Na povzbudenie trávenia a pri ochoreniach pečene a žlčníka : 2 čajové lyžičky drogy zalejeme 1/4 litrom vody a necháme 15 spariť. Piť 2-3 šálky denne. Tento čaj je vhodný aj na vymývanie rán.

Upozornenie : rastlina je vnútorne vo väčších dávkach jedovatá.

 

NÁTRŽNÍK HUSÍ    (Potentilla anserina)

ZBER : vňať a listy : máj – august (pred kvitnutím)

SUŠENIE : prirodzeným teplom, pri teplote do 40°C

USKLADŇOVANIE : dobre uzavreté, chránime pred svetlom a vlhkom

VLASTNOSTI : adstringens, antidiaroikum, spazmolytikum, hemostyptikum

VYUŽITIE 

- pri hnačke a kolikovitých ochoreniach  žalúdku a črevách

- pri nadbytočnej  tvorbe žalúdočnej kyseliny

- pri bolestivej a dlhotrvajúcej menštruácii

- pri zápaloch dýchacích ciest

- pri zápaloch močových ciest

 zvonku  -  ako kloktadlo, omývanie hnisavých rán, obklady na opuchliny a pomliaždeniny

 

Nechtík lekársky ( calendula officianalis )

Výskyt : pestuje sa ( vhodný aj na balkón )

Kvitne : apríl -  september

Zber : zbierame celé plnokveté úbory, alebo len lupienky.

Úžitok : pri chorobách žlčníka a pečene, hojenie rán, zbavuje telo toxínov, plesne nôh,  podporuje potenie, upravuje menštruáciu.

Použitie

Zápar : 1 vrchovatá čajová lyžička sa zaparí 1/4 litrom vriacej vody, krátko sa vylúhuje.

Liečvý čaj : 2 lyžičky suchých kvetov zalejte 2 pohármi horúcej vody.

Sedací kúpeľ: 100 g sušenej byliny alebo 4 hrste čerstvej byliny.

Tinktúra : 1 plná hrsť kvetov na 1liter vínovice, al. ražnej pálenky.  Nechajte postáť 4 týždne.

Masť : 500 g bravčovej masti sa rozohreje, pridajú sa do nej 4 plné hrste čerstvých nadrobno narezaných kvetov a krátko sa popraží. Nasledujúci deň sa mierne prihreje, vylisuje cez ľanovú šatku a naplní do fliaš. Skladujeme v chladničke.

 

Nevädza poľná (Cyanus segetum)

Výskyt : Poľná burina. Rastie hojne najmä v oziminách, ale aj hrachu, okopaninách a krmovinách.

Kvitne : od júna do júla.

Zber : Zbierame celé sýtomodré hlavičky bez stopiek alebo len z úborov vytrhávane lupienky. Sušíme pri 35 ' C  a to najlepšie v prievane.

Úžitok : Možno ju pridať do čajovín, podporujúcich  látkovú  výmenu . Zvonku slúži na omývanie hnisavých rán.

 

Pagaštan konský ( Aesculus hippocastanum )

Výskyt : rastie pri cestách, v parkoch

Kvitne : od mája do júna.

Zber : Zbierame kvety, semená, listy, prípadne aj kôru. Kvety zbierame ručne jednotlive hneď ako rozkvitnú. Semená zbierame celkom zrelé, keď spadnú zo stromu.

Úžitok : Vnútorne aj zvonku osoží pri hemoroidoch, kŕčových žilách, pri zápaloch žíl a priaznivo ovplyvňuje krvný obeh. Extrakt z gaštanov znižuje hladinu cholesterolu.

Trieslovina a saponín ovplyvňujú zužovanie ciev a povzbudzujú látkovú výmenu a prekrvovanie.

Použitie :

Kúpeľ : Posekáme 1 kg pagaštanu a varíme štvrť hodinu v štyroch litroch vody. Potom odvar precedíme a nalejeme do vody na kúpanie.

 

Palina pravá ( Artemisia absinthium )

Výskyt : teplejšie oblasti na skalnatých stráňach.

Kvitne : od júla do septembra.

Zber : zbierame vrcholky vňate a mladé spodné lístky v čase pred kvitnutím alebo na začiatku kvitnutia. Kvitnúce byliny zbierame od júla do septembra.

Úžitok : pri nechutenstve, upravuje činnosť tráviaceho traktu, poruchách pečene, žlčníka a proti črevným parazitom.

Použitie :

Na povzbudenie chuti do jedla a pri zažívacích poruchách – 1 čajovú lyžičku drogy zaliať 1/4 litra vody a 10 minút nechať spariť, piť denne 3 šálky po  jedle.

Upozornenie : Rastlina je vnútorne vo väčších dávkach, ako aj pri dlhšom užívaní, jedovatá. Nebezpečná pre ťarchavé ženy !!!

 

Pamajorán obyčajný ( Origanum vulgare )

Výskyt : rastie hojne na slnečných stáňach, medzi krovím a vo svetlých lesoch.

Kvitne : od júna do augusta.

Zber : zbierame kvitnúcu vňať alebo len kvetné vŕšky. Sušíme riedko rozložené alebo vo zväzkoch pri teplote 35 ' C

Úžitok :obsahuje silice, triesloviny a horčíny. Pomáha pri chorobách dýchacích orgánov, pri suchom kašli a vykašliavaní. Ukľudňuje nervy pri podráždenosti. Pár kvapiek silice na vankúši navodí príjemný spánok. Napomáha látkovú premenu.

Požitie :

Pri kašli, nechutenstve a hnačke – 1 polievkovú lyžicu drogy zaliať 1/4 litrom vody a 10 minút nechať spariť. Piť 2 krát denne jednu šálku.

 

Pľúcnik lekársky ( Pulmonaria officinalis )

Výskyt : rastie v lesoch a húštinách na zatienených a vlhkých miestach. Obľubuje vápenatú pôdu.

Kvitne : od marca do mája.

Zber : zbierame kvitnúcu vňať alebo len bieloškvrnité prízemné lístky. Sušíme pri teplote do 40 ' C.

Úžitok : osoží pri chorobách dýchacích orgánov, pri hemoroidoch, zvonku na hojenie rán.

Použitie :

Pri kašli, zachrípnutí a bolesti v hrdle – 2 čajové lyžičky drogy zaliať 1/4 litrom vriacej vody a 10 minút nechať spariť. Piť 3 x denne jednu šálku

Upozornenie : Nezamieňať s príbuznými druhmi, ktoré nemajú bieloškvrnité listy.

 

Podbeľ liečivý (Tussilago farfara)

Výskyt : Rastie hojne na vlhkej, najmä hlinitej, zväčša voľnej pôde, ale i na poliach a v priekopách pri potokoch

Kvitne :  od marca do apríla

Zber : Zbierame listy a kvetné úbory hneď ako sa rozvinú. Sušíme riedko rozložené pri teplote 35 ' C.  Schnú veľmi pomaly.

Úžitok : Osoží pri chorobách dýchacích ústrojov, podporuje látkovú výmenu. Čerstvé listy dávame zvonku na obklady pri opuchlinách a svalových či nervových bolestiach.

Použitie 

Čaj proti kašľu : 2 čajové lyžičky drogy zaliať 1/4 litra vriacej vody, 10 minút nechať spariť. Piť 3 šálky denne, sladiť medom.

Obklady : čerstvé listy sa pomliaždia na kašu a prikladajú sa na postihnuté miesto.

Inhalácia : jednu vrchovatú polievkovú lyžicu kvetov a listov zaparíme a paru vdychujeme pod uterákom.

Kúpele na nohy : Dve plné hrste listov zaparíme zodpovedajúcim množstvom vody, krátko vylúhujeme. Kúpeľ trvá cca 20 minút.


 

Praslička roľná ( Equisetum arvense )

Výskyt : Rastie na poliach, na vlhkých lúkach, niekdy aj pri cestách, a na voľnej pôde ako burina.

Zber : Zbierame vňať, a to len rozkonárené , ( listnaté) zelené byle. Odrežeme a sušíme pozorne pri teplote 40 ' C v tenkých vrstvách bez obracania, aby sa nepolámali a zachovali si pôvodnú farbu.

Úžitok : Osoží pri chorobách močových ústrojov, tuberkolóze, vápenatení   ciev,  hemoroidoch a pri ženských chorobách. Odvar sa zvonku používa na preplachovanie nosovej dutiny pri nádche a na omývanie alebo obklady pri kožných chorobách. Pri zápale ďasien a mandlí ju môžeme použiť ako účinné kloktadlo. V domácnosti sa hodí na čistenie kuchynského riadu a nefarbeného nábytku.

Použitie :

Zápar : 1 vrchovatá čajová lyžička na 1/4 litra vody. Nechá sa zapariť.

Parný obklad : plné 4 hrste prasličky sa dajú na sito a zavesia nad vriacu vodu. Keď je bylina horúca a mäkká, zabalíme ju do ľanového plátna a priložíme na choré miesto.

Na zle hojace sa rany : 50 g prasličky roľnej zalejte studenou vodou, nechajte postáť 24 hodín a máte ozdravný kúpeľ.

Na kloktanie a výplachy pri krvácaní nosa : 1 lyžicu vňate varte 30 minút v 250 ml vody.

Poznámka : Rastlina je vo vyšších dávkach jedovatá! Nezamieňať s príbuznými jedovatými druhmi. Ľahko si ju môžeme zameniť s jedovatou prasličkou močiarnou !!!

 

PRVOSIENKA JARNÁ   ( Primula elatior )

Výskyt: : marec -   apríl  zber: kvety - jar,  koreň  - na jeseň

SUŠENIE : rýchlo a pozorne pri teplote do 35°C

USKLADŇOVANIE : dobre uzavreté, chránime pred svetlom a vlhkom

VLASTNOSTI : expektorans (sekretolytikum)

VYUŽITIE : pri chorobách dýchacích ústrojov (pri zahlienení priedušiek)

 -  pri reume a slabšej neuróze, podporuje  látkovú výmenu

 

Púpava lekárska ( Taraxacum officinale )

 
Výskyt : rastie ako burina v záhradách, na dvoroch, poliach a pod.

Kvitne : od apríla do októbra.

Zber : zbierame celú rastlinu Sušíme pri teplote 50 ' C.

Úžitok : podporuje trávenie, čistí žalúdok, osoží pri chorobách pečene a žlčníka, pri cukrovke, hemoroidoch. Pomáha pri reume, dne a kĺbových ťažkostiach. Púpavový čaj vynikajúco prečisťuje organizmus.

Požitie :

Macerát : 1 vrchovatá čajová lyžička koreňov sa dá na noc do 1/4 litra studenej vody, na druhý deň sa zohreje na bod varu a scedí.

Sirup : 4 hrste púpavy dáme do 1 litra studenej vody a necháme pomaly zovrieť. Keď tekutina zovrie , odtiahneme z platne a necháme celú noc stáť. Pridáme 1 kg cukru a polku na plátky nakrájaného citrónu. Hrniec postavíme bez pokrievky na sporák a pri miernom ohni pomaly zahusťujeme.

 

Repík lekársky ( Agrimonia eupatoria )

Výskyt : rastie na suchých miestach v hájoch a lesoch, na rúbaniskách, čistinách a lúkach.

Kvitne : od júna do augusta.

Zber : zbierame kvitnúcu vňať v slnečnom počasí. Sušíme pri teplote 35 ' C

Úžitok: protizápalovo účinkujúca droga, osoží pri poruchách pečene a žlčníka, pri zápaloch krku a hrtanu, podporuje hojenie rán.

Použitie :

Zápar : 1 čajová lyžička na 1/4 litra vody, zaparí sa a nechá krátko vyluhovať.

Masť : 2 plné hrste nadrobno pokrájaných listov, stoniek a kvetov na 250 g masti.

Čajová zmes proti chorobám pečene : repík, lipkavec obyčajný a lipkavec marinkový sa zmiešajú v rovnakom pomere. 1 vrchovatá čajová lyžička na 1/4 litra vody sa zaparí a nechá sa krátko vylúhovať.

Upozornenie : Nezamieňať s druhmi vzrastom podobnými repíku, najmä s divozelom čiernym !!!

 

Ríbezľa čierna ( Ribes nigrum )

Výskyt : pestuje sa.

Kvitne : od apríla do mája.

Zber : zbierame mladé svieže listy a plody.

Úžitok : pri zápaloch močových ciest, pri chorobách z prechladnutia, pri čiernom kašli. Šťava zvyšuje pružnosť ciev a odolnosť organizmu voči prechladnutiu. Má proti rakovinové účinky.

 

Rozmarín lekársky ( Rosmarinus offcinalis )

Výskyt : pestuje sa

Zber : zbierame listy prípadne aj zelené nedrevnaté výhonky.

Úžitok : podporuje trávenie, zvyšuje vylučovanie moču, povzbudzuje nervovú sústavu, osoží proti nadúvaniu a pri zníženom tlaku, stimuluje srdce a krvný obeh.

Použitie 

Odvar : horúci sa používa pri prechladnutí, chrípke, reumatických bolestiach a zlom trávení.

Obklad : plátno  namočíme do horúceho odvaru a aplikujeme na vyvrtnutia.

Poznámka : Rastlina je vnútorne vo väčších dávkach jedovatá !!!

 

Rumanček pravý ( Matricaria chamomilla )

Výskyt : rastie na poliach a rumoviskách, pri cestách a plotoch.

Kvitne : od mája do septembra.

Zber : zbierame kvet a to celé, práve rozvité úbory s krátkou stonkou. Sušíme pri teplote 35 ' C

Úžitok : pri kŕčoch a bolestiach brucha, pri vetroch, pri bolestivých ranách a bolesti zubov. Je vinikajúci prostriedok pri zápaloch. Zázračne účinný je aj pri reume, seknutí v krížoch, ťažkostiach v tehotenstve a črevných ochoreniach. Jeho silu si môžete otestovať pri nádche, zápale čelových dutín, očných spojiviek, kožných nádoroch, vredoch a ťažko hojacich sa vyrážkach. Pôsobí upokojujúco.

Použitie:

Zápar : 1 vrchovatá lyžička na 1/4 litra vody sa zaparí a nechá sa krátko vylúhovať

Na výplachy : 1 lyžicu rumančeka použite na 1/2 l vody.

Na čaj : 10 lyžičiek kvetov zalejte 2 pohármi studenej vody vody a nechajte vylúhovať.

Kúpeľ : 4 hrste na kúpeľ vo vani sa zaparia a nechajú vylúhovať.

Pary : 1 vrchovatú polievkovú lyžičku zaparíme v 1 litri vody a pod uterákom vdychujeme pary.

Olej : flaštičku naplníme až po hrdlo na slnku natrhanými rumančekovými úbormi a zalejeme za studena vylisovaným olivovým olejom. Dobre uzatvorenú postavíme na 14 dní na slnečné miesto.

Masť : 250 g masti rozohrejeme ako na pečenie rezňa a pridáme 2 hrste čerstvých úborov, necháme speniť, dobre pomiešame, zakryjeme a odstavíme na noc na chladné miesto. Na druhá deň prihrejeme a prelisujeme cez ľanové plátno.

 

Ruža šípová (Rosa canina)

Výskyt : Rastie v hájoch i na stráňach, medzi krovím, pri cestách a plotoch.

Kvitne : od júna do júla.

Zber : Zbierame zrelé tvrdé šípky. Sušíme prirodzeným teplom, dosušujeme v miestnosti pri teplote do 35 ' C. Neodporúča sa skladovať dlhšie ako jeden rok.

Úžitok : Zdroj mnohých vitamínov. Osoží pri chorobách močových orgánov, pri močových a obličkových kameňoch. Pôsobí prečisťujúco a protizápalovo.

Použitie :

Pri nachladnutí : 2 čajové lyžičky šípok dať do 1/4 litra vody a 10 minút variť.

 

Saturejka záhradná ( Satureja hortensis ) - ľudovo Čubrica

Výskyt : pestuje sa.

Kvitne : od júna do septembra.

Zber : zbierame kvitnúcu vňať, a to nie príliž nízko aby rastlina mohla ešte vyrásť. Sušime pri teplote do 35 ' C

Pestovanie : pestuje sa v kyprej živnej záhradnej pôde v teplej polohe.

Úžitok : používa sa na podporu trávenia, pri plynatosti, hnačke, akútnych zápaloch žalúdka a čriev.

Použitie :

V kuchyni : obľúbená korenina do strukovinových jedál, zeleninových prívarkov, pričom sa zmierňuje nadúvajúci účinok strukovín.

Čaj proti zažívacím poruchám : 2 lyžičky saturejkovej drogy zalejeme 1/4 litrom vody a 10 minút necháme spariť. Pijeme 2-3 šálky denne.

 

Skorocel kopijovitý ( Plantago lanceolata )

Výskyt : rastie ako burina na lúkach a poliach.

Kvitne : od mája do septembra.

Zber : zbierame listy v čase, keď rastlina kvitne. Sušíme pri teplote 40 ' C

Úžitok : ochorenie dýchacích ústrojov, pri katare žalúdka a čriev, na hojenie rán, bodnutí hmyzu.

Použitie:

Zápar : 1 vrchovatá čajová lyžička na 1/4 litra vody sa zaparí a krátko vylúhuje.

Obklady : listy sa na doske rozvaľkajú na kašu a priložia.

Sirup : 4 plné hrste listov sa zomelú na mäsovom mlynčeku. K hmote pridáme trochu vody, 300 g cukru a 250 g medu. Za stáleho miešania na slabom plameni povaríme, až vnikne hustnúca kvapalina, tú ešte horúcu nalejeme do fliaš.

 

Šalvia lekárska ( Salvia officinalis )

Výskyt : na suchých svahoch, darí sa jej v suchšej vápnitej pôde.

Kvitne : od júna do júla.

Zber : zbierame listy a vňať ešte skôr než rastlina kvitne, viac krát do roka.

Úžitok : osoží pri kašli, poruchách trávenia, čistí krv, vhodná ako korenina do polievok a jedál. Lieči zápal ústnej dutiny, hltana a krku.

Použitie :

Zápar : 1 čajová lyžička na 1/4 litra vody. Zaparí sa a krátko vylúhuje.

Ocot : kvetmi naplníme fľašu až po hrdlo, zalejem octom a dáme na 14 dní na slnečné a teplé miesto

Sedací kúpeľ : 4 plne hrste listov dáme na noc do studenej vody. Na druhý deň privedieme do varu a pridáme do kúpeľa.

 

Trnka obyčajná ( Prunus spinosa )

Výskyt : Rastie na slnečných krovinatých stráňach a rúbaniskách, pri cestách a na skalných miestach.

Kvitne : od apríla do mája.

Zber : Zbierame kvet alebo listy a plody. Úplne rozvité kvety odtŕhame ručne a sušíme prirodzeným teplom, aby si zachovali bielu farbu. Plody zbierame celkom zrelé na jeseň pred mrazom ( na jedenie sú však súce len po prvých mrazoch ). Sušíme ich teplom do 40 ' C

Úžitok : Odvar z kvetu osoží pri zápche a tvrdej stolici. Plody sú sťahujúcim prostriedkom proti hnačke a zvonka ako kloktadlo. V surovom stave sa spracovávajú n a ovocné vína, extrakty a lekváre. Kvet, listy a aj plody pôsobia pri chorobách močových orgánov a napomáhajú látkovú premenu.

Použitie :

Odvar : Uvarte lyžicu usušených listou s vodou na porciu jednej šálky. Nezakryté nechajte päť až desať minút vylúhovať, prelejte cez sitko a vypite.

Poznámka : Rastlina vo väčších dávkach môže spôsobiť aj otravu.

 

Náhľad fotografií zo zložky Liečivé bylinky

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.