Choď na obsah Choď na menu
 


Švédske bylinky

13. 9. 2011

Švédske byliny

Recept sa našiel po smrti slávneho švédskeho lekára, rektora lekárskej fakulty doktora Samsta, medzi jeho spismi. Doktor Samst nešťastne spadol pri jazde na koni, keď mal 104 rokov. Jeho rodičia a starí rodičia sa tiež dožili patriarchálneho veku.

Znie to skoro ako rozprávka, ale to všetko sa naozaj stalo. Ako mladá, ťažko chorá žena som prišla do Muhlviertelu neďaleko Lembachu. Bola som vyhnankyňou zo sudetonemeckého kraja a v bavorskom tábore som ochorela na brušný týfus po otrave mäsom, ku ktorému sa pripojila žltačka a nepriechodnosť čriev. Vyše pol roka som ležala v nemocnici. Keď nás muž presťahoval do Rakúska, mňa, dieťa a naše matky, sotva som stála na nohách. V noci sa dostavili bolesti, ktoré mnou prenikali ako meč. V týchto chvíľach som nemohla ani sedieť, ani ležať, ani ísť, ani stáť. Súčasne som kŕčovito vracala a mala hnačky. Bola som bezmocným ľudským klbkom. Lekár zistil, že sú to následky týfusu, ktoré ma budú sužovať ešte dlhé roky. Jedného dňami priniesla akási neznáma pani malú fľaštičku tmavohnedej, silno voňajúcej kvapaliny. Dozvedela sa o mojej chorobe a chcela mi pomôcť. Švédske byliny totiž aj jej pomohli z ťažkej choroby. Priniesla aj odpis Starého rukopisu, ktorý v 46 bodoch vysvetľoval, ktoré choroby tieto kvapky liečia. Recept pochádzal z pozostalosti slávneho švédskeho lekára. Ako sa v ňom písalo, všetci členovia rodiny sa dožili vysokého veku. Švédske horké lieči podľa 43. bodu dokonca morové vredy a hrče, aj keby sa nachádzali na krku. Najprv som postavila kvapky do domácej lekárničky. Jednoducho som neverila, že mi tieto jednoduché kvapky môžu navrátiť zdravie, keď mi nevie pomôcť ani lekár. Čoskoro som však zistila opak. Sedela som práve pri veľkom koši prezretých hrušiek, ktoré bolo treba rýchlo spracovať, keď ma zachvátil nový záchvat. Predtým mi povedali, že kvapky možno užívať nielen vnútorne, ale aj zvonka na obklad. Neuvažovala som dlho a priložila som si vatu navlhčenú niekoľkými kvapkami na brucho. Prikryla som ju nylonovým vreckom, na to všetko som si natiahla podväzkový pás a sadla si opäť k práci. Telom mi prenikol čudesne príjemný pocit tepla a zrazu mi bolo, ako keby niekto kývnutím ruky vyhnal z môjho tela všetky choroby. Chorobu akoby bolo odvialo, nový záchvat sa už nikdy neopakoval.

Raz nášho vtedy šesťročného syna napadol vlčiak a nebezpečne ho pohrýzol na tvári. Od nosa k ústam sa mu tiahla jazva, ktorá neskôr spurpurovela. V Starom rukopise v bode 33 čítame: odstraňuje všetky jazvy, rany a rezy, aj zastarané, keď ich navlhčíme 40 ráz. Nášmu synovi som denne večer pred spaním navlhčovala jazvy. Čoskoro zmizli a stratili sa dokonca aj tie, ktoré zasiahli hlboko do nosa.

Takto poučená prišla som roku 1953 do Grieskirchenu. Raz pri návšteve v roľníckej usadlosti som sa stretla s mladou vidiečankou, matkou dvoch malých detí, keď dojila v maštali. „Môžeš ma postaviť k stene a rovno zastreliť," povedala mi namiesto pozdravu. Už celé týždne ju sužovali neznesiteľné bolesti hlavy, a pretože sa lekár obával nádoru, poslal ju do Linza na rontgen. Ja som k nej hneď v ten večer poslala syna s fľaštičkou švédskeho horkého, aby ju obklad aspoň v noci zbavil bolesti. Na moje veľké prekvapenie zavčas rána, už o siedmej, stál roľník pred mojimi dverami. „Čo si to poslala mojej žene? Keď si priložila navlhčenú vatu, o dve minúty jej zmizli všetky tie hrozné bolesti hlavy. Ráno jej vypadli z nosa dve hrdzavohnedé zátky, hrubé ako malíček. "Bolo to zastarané ochorenie čelných dutín, ktoré pominulo po jedinom obklade. Táto vidiečanka si švédske horké veľmi váži ešte i dnes. Pred rokmi pomohla obkladmi svojej malej dcére pri nebezpečnom zápale pľúc. Odvtedy má tieto kvapky vždy doma.

Istá pani trpela viac mesiacov na bolestivé hnisanie čelných dutín. Nemohla dýchať nosom. Okrem toho mala neznesiteľné bolesti hlavy. Silné antibiotiká a ožarovanie nepomohli. Napokon si dala na noc obklad zo švédskeho horkého na čelo, oči a nos. Už po prvom raze pocítila úľavu. Keď si tri nasledujúce noci dala obklad, dýchacie cesty sa uvoľnili a cez noc vytieklo množstvo hnisu.

Z videnia som poznala mladú ženu, ktorá po narodení šiesteho dieťaťa vyzerala ako tieň. Prihovorila som sa jej a zistila som, že nemôže jesť. Všetky deti musela dať preč z domu. Poradila som jej, aby užívala švédske byliny. Asi o tri týždne som ju opäť stretla, a teraz to už bola zdravá, čulá žena. Kvapky jej neuveriteľne pomohli. Opäť mohla všetko jesť, a aj deti si mohla vziať domov. „Akoby bolo zo mňa vyšlo akési zviera," povedala a ďalej rozprávala, že jej matka ležala v nemocnici so silne opuchnutou nohou a už dlho predtým chodila o palici. Dostala 75 injekcií, no nemali žiaden účinok. Dcéra poslala matke rukopis o švédskych bylinách a poradila jej, aby ich užívala. Bylinky zaúčinkovali veľmi rýchlo. Noha odpuchla a palica už nebola potrebná. Jedného dňa som dostala z Nemecka list, v ktorom ma prosila moja známa, či by som sa aspoň duševne nemohla ujať jej netere, ktorá je toho času na liečení v Gallspachu. Keď prišla prvý raz za mnou do Grieskirchenu, veľmi som sa jej naľakala. Vyložili ju z auta, podali jej dve barly a zmrzačené telo napriek pomoci potrebovalo ešte štvrť hodiny, aby došlo na prvé poschodie do môjho bytu. KÍby oboch nôh boli deformované, prsty rúk kŕčovito stiahnuté a neschopné niečo udržať. Žena pri chôdzi šúchala nohami a vrchnou časťou tela sa kyvotavo pohybovala vpred. Stála som vo dverách bytu, obe ruky som si pritískala na srdce a nemohla som povedať nič iné, len: „Ako ste, mladá pani, prišli k takej strašnej chorobe?" „Za jednu noc po štvrtom dieťati," povedala. Táto žena sa zrazu vo svojej posteli stala mrzáčkou. V Nemecku chodila od lekára k lekárovi a nik jej nevedel pomôcť. Štyri roky dva razy ročne prichádzala do Gallspachu k dr. Zeileisovi, ktorý jej však povedal, že jej môže len zmierniť bolesti, no vyliečiť ju nemôže. Keď si opakom pokrútenej ruky brala šálku kávy, pohľad na ňu sa mi vryl hlboko do srdca. Poradila som jej švédske byliny, ktoré bolo vtedy dostať v Nemecku pod názvom Grancampo.

Dnes už švédske horké pripravené podľa uvedeného receptu dostať v mnohých lekárňach a drogériách. Žena sa toho chytila ako topiaci sa slamky. Bolo to vo februári 1964. V septembri toho istého roku mi zatelefonovala z Gallspachu, či ju môžem prísť čakať v Grieskirchene k autobusu. Najprv som bola bezradná, no keď som uvidela vystupovať z autobusu usmievavú pani, podopierajúcu sa iba jednou palicou, nesmierne som sa prekvapila. Kŕčovito stiahnuté a znetvorené ruky sa narovnali a z väčšej časti aj deformované nohy. Len na ľavej nohe mala koleno a členok opuchnuté. Aj to zmizlo do 3. augusta 1965, teda o rok neskôr. Vtedy prišla do Gallspachu naposledy, bez palice a celkom zdravá. Pri pôrode štvrtého dieťaťa jej veľmi utrpeli obličky a cez noc nastala táto hrozná deformácia. Žena denne užívala tri polievkové lyžice švédskeho horkého zriedeného troškou vlažnej vody, a to tak, že vždy pred jedlom a po jedle vypila pol lyžice. Hoci švédske byliny boli naložené do ražovice, obličky alkohol zniesli.

Rada by som uviedla ešte ďalšie údaje o neuveriteľných účinkoch švédskeho horkého. Od mojej sestry, žijúcej v Nemecku, som sa dozvedela, že jej známa v Lipsku je už 15 rokov pripútaná na vozík. Počas vojny žila v Prahe a roku 1945 - bol to osud tisícov Nemcov -ju nahnali do pivnice obytného domu. Tam bola celé týždne zatvorená bez slamy či matracov. Neskôr prišla s manželom do Lipska. Čoskoro sa u nej prejavili ťažké deformácie kĺbov. Nakoniec ostala pripútaná na vozík, O jej osude som sa dozvedela iba po náhlej smrti jej manžela, keď ostala opustená a sama. Aj ako chromá sa musela z bytu presťahovať do jednej zariadenej izby. Vtedy nebolo možné posielať z Rakúska do Nemeckej demokratickej republiky liečivé rastliny alebo iné medikamenty. Musela som preto každé dva mesiace posielať do Lipska švédske bylinky cez jednu bavorskú pohraničnú dedinku. Čoskoro som dostala listy plné nádeje. Chorá užívala trikrát denne pred jedlom a po ňom pol polievkovej lyžice švédskeho horkého s troškou vody. Deformácie pomaly ustupovali, kĺby začali byť pohyblivejšie. Modlili sme sa obe, ona v Lipsku, ja v Grieskirchene. Po trištvrte roku táto nepohyblivá, po 15 rokoch strávených na vozíčku pomaly sa uzdravujúca žena po prvý raz vyšla sama z domu. Jej stav sa zlepšoval. Mohla si sama očistiť oblok a porobiť iné práce, ktoré jej predtým robievali ochotní ľudia. Ako veľmi dôverovala Bohu vo svojej ťažkej chorobe, ukazuje táto skutočnosť: Lipa, ktorá jej rástla pred oblokom, bola počas choroby radosťou jej života. Sledovala, ako strom zelenie a zakvitá, ako mu žltne lístie a ako cez zimu v jeho holých konároch šantia vtáky. Bol prameňom jej radosti. Žena denne ďakovala Bohu za tieto milosti.

Kedysi sme sa kúpavali v jazere Offensee a sedávali sme na brvne na jeho brehu. Raz bol klát opretý o ohradu pre dobytok. Položila som si k nemu tašku. Pred odchodom domov som napoly zohnutá ukladala do nej veci na kúpanie. Zrazu som mala pocit, akoby ma zasiahol blesk. Ťažký klát mi padol rovno na nohu. Od kolena nadol sa tiahli modročervené škvrny a mala som tam dve hrče ako päsť. Moji blízki ma odniesli k autu a potom do mojej izby. Manžel chcel priviesť z Ebensee lekára, ale ja som ho prosila, aby mi urobil obklad zo švédskych bylín. Ani nie o pol hodiny som mohla sama vojsť do jedálne a na druhý deň bola noha hladká ako prv. Po krvných podliatinách nebolo ani stopy a hrče veľké ako päsť zmizli tiež.

Pri jazere Offensee sa stala aj ďalšia nehoda. Pri kúpaní uštipol sršeň štvorročné dievčatko do pleca. Plece neforemne opuchlo. Priniesla som švédske horké. Skôr ako sa rodičia dieťaťa obliekli, už som mala pripravené obklady. Keď sme išli k autu, priložila som navlhčenú vatu na opuchnuté miesto. Kým sme k nemu došli, trvalo to tri minúty, opuchlina sa stratila. S dievčatkom už nemuseli ísť k lekárovi.

Pri zbieraní malín ma uštipol do palca akýsi jedovatý hmyz. Cez noc mi palec napuchol ako klobása. Keď som bola na nákupe, spozorovala to jedna pani a povedala: „Musíte ísť hneď do nemocnice, lebo na takú infekciu môžete zomrieť." Na noc som si priložila vatu navlhčenú švédskym horkým a ráno bol palec opäť v poriadku. Raz sa mi zle povodilo v práčovni. Bolo to ešte vtedy, keď práčka len prala a nepláchala. Vždy bolo treba vyberať bielizeň z horúcej vody drevenými kliešťami. Mala som vo zvyku robiť všetko rýchlo a chvatne. Kliešte sa mi pošmykli a s náramnou silou mi vrazili do pravého oka. Omráčená bolesťou a poloslepá som sa vytackala na prvé poschodie. Len čo som si priložila obklad zo švédskeho horkého, hneď som zacítila, ako bolesť ustupuje. Po chvíli som si poranenie prezrela. Okolo oka som mala veľkú krvnú podliatinu. Keď som si na oko priložila navlhčenú vatu, utesnila ju igelitovým vreckom a priviazala šatkou, opäť som sa po štvrťhodine vybrala do práčovne. Ešte niekoľko dní som si na noc dávala takéto obklady, aby sa mi v oku nevytvorilo niečo škodlivé. Každý rok som chodievala do Kneippových kúpeľov v Muhlackene. Hlavná sestra raz priviedla do mojej izby paniu, ktorá kráčala za ňou celá pokrútená. Trpela ťažkými žlčníkovými záchvatmi a chcela sa so mnou poradiť. Lieky jej nepomohli a lekár bezpodmienečne nariadil operáciu. Požiadala som ju, aby sa vyzliekla. a priložila som jej obklad zo švédskych bylín na oblasť žlčníka (pri takýchto obkladoch treba pokožku natrieť bravčovou alebo nechtíkovou masťou, aby alkohol pokožku nevysušil. Potom treba na boľavé miesto priložiť navlhčenú a dobre vytlačenú vatu, na to suchú vatu a igelit, aby sa udržalo teplo, a previazať plátnom. Keď sa obklad zloží, treba pokožku napudrovať, aby sa predišlosčerveneniu alebo svrbeniu!). Práve som chcela panej natiahnuť podväzkový pás, keď zvolala: „Všetky bolesti sa mi stratili!" Čoskoro jej ťažkosti pominuli. Okrem obkladov užívala vnútorne kvapky, a to trikrát denne čajovú lyžičku, zriedenú vodou alebo bylinným čajom, a viac už záchvat nemala.

Roky som opatrovala osamotenú ženu. Ťažko sme sa dorozumievali, lebo bolaveľmi nedoslýchavá. V Starom rukopise sa píše: „Navrátia aj stratený sluch". Preto si na môj príkaz musela vytierať sluchovod švédskym horkým. Robila som to tak, že som jej namočeným ukazovákom kvapkala do zvukovodu. Pritom nesmieme zabúdať dať do ucha trošku oleja, aby nezačalo svrbieť. Pani si súčasne navlhčovala aj okolie ušnice, očú, spánkov a čelo. Zrazu sa jej vrátil sluch a omladla jej tvár. Keď ju raz pri vystupovaní z autobusu zrazilo auto a spadla tvárou na cestu, znova začala používať švédske byliny, aby si dala do poriadku poudieranú modročervenú tvár. Prvého februára oslávila 89. narodeniny. Teraz už dobre počuje a môžeme sa bez problémov dorozumieť. Na prechádzkach mi ľudia často hovoria, že po používaní švédskeho horkého odložili načúvací prístroj a opäť normálne počujú. Kvapky teda pomáhajú aj pri ťažkej nedoslýchavosti a všade tam, či už vnútorne, alebo zvonka, kde sa vyskytujú bolesti. Kvapky dobre prekrvujú pokožku, a tým veľmi rýchlo znižujú bolesť. Preto je vhodné dávať epileptikom obklady zo švédskeho horkého na záhlavie. Príčina týchto záchvatov korení často v minulosti; možno ich spôsobil náraz do hlavy alebo šok v detstve. Na prednáške v Gallspachu prišiel za mnou istý mladý muž, ktorý utrpel pri nebezpečnej autohavárii dvojitú zlomeninu lebky. Keď sa zo zranenia vyliečil, dostavovali sa denne záchvaty epilepsie. Poradila som mu obklady zo švédskeho horkého na záhlavie a denne štyri šálky pŕhľavového čaju s dvoma polievkovými lyžicami švédskeho horkého. Pri ťažkých epileptických záchvatoch je dôležité, aby sa okrem obkladov na záhlavie pil aj pŕhľavový čaj. Po niekoľkých mesiacoch prišiel mladý muž za mnou a povedal, že epileptické záchvaty celkom prestali.

Zápaly mozgových blán, poranenia hlavyúderom alebo pádom, zajakanie a rečové poruchy sa úspešne liečia obkladmi zo švédskeho horkého na záhlavie. Tieto obklady sa používajú aj pri zápaloch mazových vačkov. Vari netreba ešte raz prízvukovať, že pri všetkých týchto ťažkých chorobách sa treba poradiť s lekárom. Ako som vyrozumela z listov, obklady zo švédskych bylín úspešne pôsobili pri odlúpení sietnice, pri jej prekrvení a poróznosti. Všetci títo ľudia nemali ďaleko od slepoty. Obklady si denne prikladali na zatvorené oči na jednu hodinu. Mali by sme si tie obklady prikladať aj na zdravé oči, predovšetkým keď sú preťažené, a takisto by sme si mali ráno a večer pretrieť viečka a kútiky očí švédskym horkým. Takto možno docieliť aj vo vysokom veku dobrú ostrosť zraku. Pretože švédske horké je veľkolepým pomocníkom nášho zdravia, nemalo by chýbať ani v jednej domácej lekárničke. Mali by sme ho mať pripravené vo fľaštičke a vždy ho nosievať na cesty. Často nám nechutí jesť mimo domu, potrebujeme niečo na povzbudenie žalúdka a žlčníka, alebo radi by sme sauvoľnili a odpočinuli si - vtedy je švédske horké ozajstným elixírom. Vypijeme z neho glg zriedený vodou, pretrieme spánky, čelo, okolie očí a miesta za ušami, a ihneď nám ožije celé telo.

Pri náhlej nádche so všetkými neblahými následkami, ako je únava, vyčerpanosť, pri pocitoch tlaku v Čele a žalúdku, navhlčíme kúsok vaty švédskym horkým a priložíme k nosu a zhlboka vdychujeme. Ihneď pocítime v oblasti čela a nosa úľavu. Ak prechladnutie pokročilo a napadlo priedušky, vdychujeme kvapky otvorenými ústami. Aj vtedy vzápätí pocítime úľavu. V chrípkovom období denne užívame jednu čajovú lyžičku, zavše aj polievkovú lyžicu s troškou vlažnej vody, uchránime sa tak pred chrípkou. Vždy, keď sa vyskytnú bolesti, užívame švédske horké vnútorne alebo si ho zvonka vtierame, či prikladáme obklady. Švédske byliny pomáhajú vždy.

Pred niekoľkými rokmi som dostala obličkovú koliku. Priložila som si obklad zo švédskeho horkého na oblasť obličiek, a kým došiel lekár, bolesti prestali. Cítila som sa trochu nepríjemne, lebo lekár strácal svoj vzácny čas. Ale on bol zvedavý, prečo kolika tak rýchlo prešla. Keď počul, že pomohol obklad, povedal: „Výborne, tu je injekcia zbytočná!" On sám totiž švédske byliny odporúčal. Keď som prišla do jeho ordinácie, len povedal: „Tebe nepredpíšem nič, ty máš svoje švédske byliny!" Tento lekár mi pomohol spoznať mnohé liečivé rastliny. Raz prišla ku mne pani, ktorá už roky chodila o palici. Bola pokrútená dnou a reumou, žiaden liek jej nepomáhal a s nervami bola v koncoch. Keď začala piť trikrát denne čajovú lyžičku švédskeho horkého s pŕhľavovým a prasličkovým čajom, po troch týždňoch, ako som sa dopočula, už mohla chodiť bez palice. Je známe, že na Hromnice býva veľa pohrebov. Jedna chórová speváčka sa v tom období zranila pri korčuľovaní. Pretože nás bolo v zbore málo, veľmi nám chýbala. Keď som sa vracala z kostola, stretla som ju v meste. Pre meravé koleno nemohla vyjsť hore strmými schodami na chór. O chvíľočku som bola u nej so svojimi obkladmi. Bola to manželka lekára a na moje prípravy sa dívala skepticky. Svoj názor však rýchlo zmenila, keď o chvíľu mohla koleno bez námahy ohýbať a na druhý deň, takisto bez námahy, vystúpila strmými schodmi na chór. Ale žiaľ, chýbala nám aj iná speváčka, ktorá si pri zdravom zimnom športe vykĺbila členok. Dozvedeli sme sa, že musela ísť ihneď do nemocnice. Práve vyliečená pani ma súrila, aby sme pomohli aj jej. Robila som to len veľmi nerada, lebo už bola v nemocnici, ale nakoniec rozhodla skutočnosť, že na druhý deň by som bola zostala na chóre takmer sama. Pacientka ležala a členok mala veľmi opuchnutý. V nemocnici jej poradili, aby si nohu vyložila vyššie. Mala veľké bolesti. Obklad zo švédskeho horkého priniesol okamžitú úľavu. Na druhý deň prišla na chór, hoci na ceste bola poľadovica. Nemala bolesti, opuchnutý členok bol normálny, a tak som zachránila naše rekviem.

Raz som bola na návšteve v Muhlvierteli a v hostinci pri vedľajšom stole som si všimla hosťa, ktorý sa zvíjal od bolesti. Takéto záchvaty mával častejšie, no lieky mu nepomáhali. Priniesla som svoje kvapky, naliala som z nich jednu polievkovú lyžicu, pridala som trošku vody a ponúkla som mu ich. Keď pohár vyprázdnil, vrátila sa mu farba do tváre a nemohol pochopiť, ako to, že mu bolesti v mihu prestali. O pol roka som opäť prišla do tých končín. Na prípad som už zabudla a spomenula som si naň len vtedy, keď sa mi ten pán prihovoril a preveľmi mi ďakoval. Bolo na ňom vidieť, ako o pár rokov omladol. Zadovážil si švédske byliny a užíval ich. Všetky ťažkosti so slinivkou brušnou a akútna gastritída (zápal žalúdočnej sliznice) sa stratili. Pretože tieto kvapky vyliečia aj slinivku brušnú, možno ich odporúčať cukrovkárom. Znamienka na tele,bradavice, škvrny, ba aj nezhubné nádory na pokožke (angióm, hemangióm) a tukové žľazy sa stratia, keď ich častejšie natierame, podobne kurie oká a hemoroidy. Šumenie a zvonenie v ušiach odstránime tak, keď kúsok vaty navlhčený kvapkami vložíme do ucha. Kvapky posilňujú pamäť, keď sa nimi častejšie navlhčia krčné stavce. Prečisťujú krv, podporujú krvný obeh, zaháňajú koliky a zlé trávenie, bolesti hlavy, všetky choroby žalúdka a žlčníkové bolesti, choroby pečene a obličiek (aj keď dotyčný nesmie piť alkohol). Pri trombóze a zápale ciev sa pokožka natrie na hrúbku noža nechtíkovou masťou a na to sa priloží obklad zo švédskeho horkého. Po liečení robíme kúpele nôh z pŕhľavy na dobré prekrvenie. Kvapky odstraňujú lenivosť čriev, závraty, dokonca aj ochrnutie. Veľmi účinne pomáhajú pri všetkých chorobách. Dokonca aj pri rakovinových ochoreniach. Pri prudkých bolestiach zubov užívame jednu polievkovú lyžicu kvapiek s troškou vody alebo bylinného čaju. Ak z tých kvapiek užívame denne ráno, na obed a večer jednu čajovú lyžičku s troškou vody alebo bylinného čaju, udržíme si zdravie a tvorivú silu do vysokého veku. Pretože švédske kvapky používame na všetky choroby, môžeme hovoriť o regenerácii alebo o udržiavaní zdravia. Prebúdzajú životnú energiu, ktorú v našich časoch tak veľmi potrebujeme. Udržiavajte si týmto nezvyčajným elixírom zdravie, životnú silu a optimizmus v povolaní, v rodine a v kruhu svojich blížnych.

Na návšteve v jednej roľníckej rodine som sa dozvedela, že ich dvanásťročný syn mal ísť na operáciu ucha. Za bubienkom sa mu vytvorilo ako dôsledok zápalu hnisavé ložisko. Bola som proti operácii, lebo v podobných prípadoch možno niekedy stratiť sluch. Nakvapkala som na kúsok vaty švédskeho horkého a vložila chlapcovi do ucha. Denne mu vytieklo z ucha veľa hnisu, bolesti prestali a na operáciu už nebolo treba ísť.

Mladej matke piatich detí dával lekár len niekoľko dní života. Mala nevyliečiteľnú chorobu - rakovinu čriev. Poradila som jej obklady na miesto, kde sú choré črevá, súčasne som jej však odporučila užívať puškvorcový koreň, ktorý sa dáva na noc do studenej vody (1 šálka vody na jednu zarovnanú čajovú lyžičku puškvorcového koreňa), vypiť po dúšku pred každým jedlom a po ňom krvčistiaci čaj zo zmesi nechtíka, rebríčka a pŕhľavy v rovnakom pomere. Z toho treba vypiť po dúškoch denne aspoň dva litre. Dnes sa má pani dobre a môže rátať s úplným vyliečením.

Istá pani z Heilbronnu v Nemecku mi napísala: „Môj štyridsaťjedenročný synovec mi napísal pred desiatimi mesiacmi zo Sacramenta v Kalifornii, že trpí na ťažké krvácanie z čriev a lekárska diagnóza znela - rakovina čriev. Operácia bola nevyhnutná. Ihneď som mu poslala vašu knižku Zdravie z Božej lekárne, švédske horké, puškvorcový koreň a ďalšie byliny, ako nechtík, rebríček a pŕhľavu. On postupoval podľa vášho návodu. O rok bol môj synovec opäť práceschopný. Ťažké črevné krvácanie prestalo na Štvrtý deň po užívaní odporúčaných dávok, únava začala miznúť a strata na váhe sa tiež začala upravovať." Istého 52-ročného muža liečili už desať rokov na srdcovú astmu; denne musel zjesť osem tabletiek, roky mohol spávať len posediačky, pri každom kroku vysoko dvíhal ruky, aby sa mohol nadýchnuť, a pritom žalostne vzdychal. Bola som tej mienky, že dýchavičnosť nespôsobuje srdce, ale pečeň. Priložila som mužovi na oblasť pečene obklad zo švédskych bylín. Každý deň ráno a večer musel piť po jednej šálke plavúňového čaju s čajovou lyžičkou švédskeho horkého. Že môj odhad bol správny, ukázala už prvá noc. Konečne mohol opäť spať poležiačky. Ťažká dýchavičnosť, ktorá mu už roky dovolila dôjsť iba k dverám izby, sa pôsobením švédskeho horkého a plavúňa tak rýchlo zlepšila, že už na tretí deň mohol po dva razy vyjsť do záhradky. Teraz pomaly kráča v ústrety svojmu vyzdraveniu. Istému pacientovi sa nemohla uzavrieť rana po operácii, ale vyliečila sa za jednu noc, keď pacient vypil veľký dúšok švédskeho horkého. Tento jeden dúšok spôsobil, že rana, ktorá bola tri roky otvorená a bolo ju treba viac ráz denne ošetrovať, sa zacelila.

iného pacienta bolo treba operovať pre dlhoročný hnisavý zápal, vyvolaný častými úrazmi, a robiť mu punkcie. Po obkladoch a užití švédskeho horkého sa zápal zahojil.

Farská gazdiná z Burgenlandu mi rozprávala, že jej 23-ročná neter mala od narodenia poruchu sluchu. Vyšetrili ju na klinike a povedali, že operácia pri jej poškodenom sluchu nebude účinná. Neterí som poradila, aby užívala švédske horké tak, že si vleje pár kvapiek do zvukovodu. Všetci boli prekvapení, keď po 14 dňoch normálne počula.

Musím vás, milí čitatelia, oboznámiť aj s listom z Grazu: „Celkom náhodou, alebo skôr riadením Božím, zhovárala som sa v autobuse s prešťastným 74-roČným mužom. Po použití švédskeho horkého sa mu cez noc vrátil sluch, ktorý stratil roku 1944 vo vojne pri ťažkom poranení hlavy a mozgu. Tri razy si vložil do ucha vatu navlhčenú švédskym horkým." (Tieto správy sú doložené listami!) Istý pán z Horného Bavorska oznamuje: „Pri nehode zranil som si pravé plece. Švédske horké mi rýchlo zmiernilo neznesiteľné bolesti. Hluché ucho som si dva razy trošku navlhčil kvapkami a stal sa zázrak: Po deväťročnej hluchote počul som tikať budík!" Koľkým hluchonemým by sa mohlo takýmto spôsobom pomôcť! Aj keby sa sluch navrátil iba jednému!


Raz po prednáške som sa dozvedela od poslucháčky, že dva roky trpí na chradnutie čriev. Lekári konštatovali, že choroba je nevyliečiteľná. Švédske horké a kapsička (nadrobno narezaná, zaliata dobrým liehom a 10 dní lúhovaná na teplom mieste) lieči ochabnutie svalov a ťažké choroby svalov (atrofiu - ochrnutie); štyri šálky alchemilky a šesť dúškov čaju z puškovrca denne zasa všetko uviedlo do poriadku.

Z Viedne mi telefonovala akási žena: „Ďakujem vám za švédske byliny." Rozprávala mi, že ako 12-ročná bola na školskom výlete v horách a dievča idúce pred ňou ju neúmyselne koplo bagančou do tváre. Z toho jej 40 rokov stále hnisali čeľuste, podstúpila vyše 16 operácií a opakovaných punkcií. Musela prerušiť štúdium, nemohla dosiahnuť vytúžené povolanie a s neprestajnými bolesťami v čeľusti mohla iba viesť cudziu domácnosť. Po štyridsiatich rokoch, ako 52-ročná, si prečítala o švédskych bylinách, priložila si na sánku obklady, a tie ju konečne zbavili všetkých bolestí.

Vždy dostávam otázky, či je možné užívať švédske horké, keď má pacient prísne zakázané piť alkohol. Podľa spoľahlivých laboratórnych výskumov účinky bylín prevládajú nad účinkami alkoholu a kvapky pôsobia ako liek. Preto ich môžeme užívať bez ujmy na zdraví. V takomto prípade však najprv len po jednej čajovej lyžičke denne a častejšie si prikladáme obklady zo švédskych bylín (pozri Spôsob použitia na konci tejto kapitoly).
MALÉ ŠVÉDSKE HORKÉ


Aloa ozbrojená (Aloe ferox MILL.)X 10g
Myrhovník abesínsky (Commiphora abyssinica ENGL.) 5g
Šafran siaty (Crocus sativus L.) 0.2g
Kasia úzkolistá - senné listy (Cassia angustifolia VAHL.) 10g
Gáfrovník lekársky - gáfor (Camphora officinarum NEES)** 10g
Rebarbora lekárska (Rheum officinale BAILL.) 10g
Kurkuma zedoárová - citvar (Curcuma zedoaria (BERGIUS) ROXB.) 10g
Manna(Manna) 10g
Theriak veneziánsky (Theriak venezian) 10g
Krasovlas bezbyľový (Carlina acaulis L.) 5 g
Archangelika lekárska (Archangelica officinalis HOFFM.) 10 g

Poznámka: * namiesto aloe môžeme použiť koreň horca žltého ** gáfor sa používa len prírodný.

Švédske byliny dáme do dvojlitrovej fľaše so širokým hrdlom, prilejeme jeden a pol litra 38 až 40% obilného liehu (ražovice) alebo dobrého ovocného liehu a postavíme na 14 dní na slnečné miesto alebo blízko tepelného zdroja. Každý deň obsah pretrasieme, takisto ho pretrasieme, keď budeme tekutinu cediť do malej fľaše na používanie. Ostatok môžeme neobmedzene dlho nechať na bylinách. Kvapalinu nalievame do malých fliaš, ktoré dobre uzavrieme a držíme v chlade. Takto možno tento elixír udržať dlhé roky. Čím dlhšie stojí, tým je účinnejší. (V Rakúsku ho dostať hotový ako Kleiner Schwedenbitter, pozn. red.)STARÝ RUKOPIS
(Opis liečivosti švédskych bylín)
1. Keď ich častejšie vdychujeme alebo šnupeme, navlhčujeme krčné stavce, prikladáme nimi navlhčené plátno na hlavu, zaháňajú bolesť a závraty, posilňujú pamäť a mozog.

2. Pomáhajú pri očnom zákale a všetkých bolestiach, aj keď sú oči Červené, zapálené, zakalené, zahmlené. Keď sa nimi včas navlhčujú očné kútiky alebo keď sa vlhké plátenko prikladá na zatvorené oči, odstraňujú škvrny a sivý zákal.

3. Liečia kiahne a vyrážky všetkého druhu, aj chrasty v nose alebo inde na tele, keď ich často a dobre navlhčujeme.

4. Pri bolestiach zubov dáme do trošky vody plnú polievkovú lyžicu kvapiek a chvíľu tekutinu podržíme v ústach, alebo navlhčíme boliaci zub plátenkom. Bolesť sa stratí a hnisanie prestane.

5. Pľuzgiere na jazyku alebo iné poškodenia natreté týmito kvapkami sa v krátkom čase vyliečia.

6. Keď je natoľko zapálené alebo boľavé hrdlo, že nevieme jesť, ani prehltnúť kvapalinu, užívame ráno, na obed a večer kvapky, a to tak, že ich pomaly púšťame dolu hrdlom. Utišujú zápaly a liečia hltan.

7. Ak trpíme na žalúdočné kŕče, pri záchvate užívame jednu polievkovú lyžicu.

8. Pri kolikách užívame tri polievkové lyžice, pomaly jednu za druhou. Čoskoro pocítime úľavu.

9. Po užití kvapiek sa rozptýlia vetry v tele, pečeň sa ochladzuje a mierni všetky bolesti žalúdka a vnútorností, uvoľní sa aj zápcha.

10. Sú znamenitým prostriedkom na žalúdok, keď zle trávi a neudrží potravu.

11. Pomáhajú pri bolestiach žlčníka. Treba užívať zavčas rána a navečer po jednej polievkovej lyžici kvapiek a na noc si prikladať obklady, a čoskoro zmiznú všetky bolesti.

12. Pri vodnatieľke užívame šesť týždňov zavčasu ráno a večer po jednej plnej polievkovej lyžici kvapiek v bielom víne.

13. Pri bolestiach v ušiach a šumení v ušiach sa navlhčí vata a vloží do ucha. Kvapky sú veľmi účinné a opäť vracajú stratený sluch.

14. Keď má žena bolesti maternice, podáva sa jej tri dni zavčasu ráno plná polievková lyžica kvapiek v červenom víne, po pol hodine sa trochu poprechádza a potom sa môže naraňajkovať, nesmie však piť mlieko. Po mlieku sa kvapky nemajú užívať.

15. V posledných 14 dňoch tehotenstva treba užívať zavčasu ráno a večer po jednej polievkovej lyžici kvapiek, napomáhajú pôrod. Aby ľahšie vyšla placenta, podáva sa šestonedieľke každé dve hodiny jedna plná lyžička, kým placenta nevyjde.

16. Ak sa po pôrode zapália prsné bradavky, priložené navlhčené plátenko rýchlo pomôže.

17. Zaháňajú detské kiahne. Dieťaťu podávame kvapky podľa veku, zriedené vodou. Keď kiahne usýchajú, navlhčujeme ich častejšie kvapkami, vtedy nezostanú žiadne jazvy.

18. Slúžia deťom i dospelým na vyháňanie črevných parazitov, dokonca aj pásomnice, len treba kvapky dávkovať podľa veku. Navlhčíme nimi šatku, priviažeme na pupok a stále udržiavame vlhkú.

19. Ťažkosti pri žltačke čoskoro prejdú, keď užívame trikrát denne polievkovú lyžicu kvapiek a na opuchnutú pečeň dávame obklady.

20. Otvárajú zlatú žilu (hemoroidy), liečia obličky, bez ďalšej kúry odvádzajú hypochondrické tekutiny z tela, odstraňujú melanchóliu a depresie, upravujú chuť do jedenia a trávenie.

21. Zlatú žilu (hemoroidy) otvárajú aj vnútorne, keď ju spočiatku častejšie navlhčujeme a vnútorne užívame kvapky, čím sa zlatá žila zmäkčuje. Užívať ich treba najmä pred spánkom. Zvonka prikladáme navlhčenú vatu. Rozprúdi to krv a pálenie prestane.

22. Ak niekto omdlel, otvoríme mu ústa, dáme mu za polievkovú lyžicu kvapiek a chorý precitne.

23. Použitím tohto prostriedku sa zaháňa aj tichý zrádnik (kŕče), takže časom prestane.

24. Keď žena stratila pravidelné mesačné krvácanie, alebo je prisilné, nech kvapky užíva tri dni a opakuje to dvadsať ráz. To, čo bolo prisilné, kvapky utišujú, čo prislabé, vyrovnávajú.

26. Tento prostriedok pomáha aj pri bielotoku.

27. Ak niekto dostal epileptický záchvat, treba mu ihneď na mieste podať kvapky. Chorý ich môže užívať, lebo posilňujú postihnuté nervy a telo a odstraňujú všetky choroby.

28. Liečia ochrnutie, pôsobia proti závratom a nevoľnosti.

29. Liečia aj osýpky a ružu.

30. Ak má niekto horúčku, je rozpálený alebo má zimnicu a je celkom slabý, podávame mu jednu polievkovú lyžicu kvapiek. Ak si nezaťažil organizmus inými liekmi, veľmi rýchlo príde k sebe, pulz sa znormalizuje a nech bola horúčka čo aká vysoká, chorému bude čoskoro lepšie.

31. Kvapky liečia aj rakovinu, zastarané kiahne, bradavice a popraskané ruky. Keď sú rany staré a hnisavé, alebo rastie na nich živé mäso, všetko vymyjeme bielym vínom a priložíme plátenko navlhčené v kvapkách. Odstraňujú nádory a bolesti, hoja živé mäso a rany.

32. Bez nebezpečenstva vyliečia všetky rany, či už sečné, alebo bodné, keď sa častejšie navlhčia kvapkami. Plátenko navlhčíme kvapkami a priložíme na ranu. Zakrátko zmiznú bolesti, odstráni sa aj zápal a hnis a vyliečia sa aj zastarané rany, spôsobené strelnou zbraňou. Ak sú v tele diery, vstrekneme do rán, ktoré sa nemusia vopred bezpodmienečne vyčistiť, kvapky. Keď budeme často prikladať navlhčené plátenko, rany sa v krátkom čase zahoja.

33. Kvapky odstránia všetky jazvy, aj zastarané, obyčajné rany i rezné rany, ak ich nimi asi 40 ráz navlhčíme. Rany vyliečené kvapkami nezanechajú žiadne jazvy.

34. Vyliečia všetky fistuly, aj keď sa zdali nevyliečiteľné, alebo aj keby boli staré.

35. Vyliečia všetky popáleniny, či už od ohňa, horúcej vody, alebo masti, keď sa usilovne navlhčujú. Nevytvoria sa pľuzgiere, odstránia sa zápaly, dokonca aj hnisavé pľuzgiere bez stopy zmiznú.

36. Poslúžia proti hrčiam a škvrnám, či už sú od nárazu, alebo úderu.

37. Ak niekomu nechutí jesť, vrátia mu stratenú chuť do jedenia.

38. Ak je niekto chudokrvný, kvapky mu vrátia stratenú farbu, keď ich bude užívať určitý čas vždy ráno. Prečisťujú krv, vytvárajú novú a podporujú krvný obeh.

39. Zbavujú reumatických bolestí rúk a nôh, keď ich užívame ráno a večer a prikladáme na boľavé miesta navlhčené plátenko.

40. Liečia omrznuté ruky a nohy, dokonca aj otvorené rany. Čo najčastejšie, najmä v noci, treba prikladať navlhčené plátenko.

41. Na kurie oká treba prikladať navlhčenú vatu a udržiavať boľavé miesta vždy vlhké. Po troch dňoch samy odpadnú, alebo sa dajú bezbolestne vylúpnuť.

42. Liečia aj uhryznutie besným psom a inými zvieratami; kvapky sa užívajú vnútorne, pretože liečia a ničia všetky jedy. Na ranu prikladáme navlhčené plátenko.

43. Počas epidémie moru a iných nákazlivých chorôb ich treba užívať viac ráz za deň, lebo liečia morové vredy a kŕče, dokonca aj tie, čo sú v hrdle.

44. Kto nemôže v noci dobre spávať, nech užije pred spaním tieto kvapky. Pri nespavosti nervového pôvodu treba priložiť plátenko navlhčené v zriedených kvapkách na srdce.

45. Opilec ihneď vytriezvie, keď užije dve polievkové lyžice kvapiek.

46. Ten, kto pravidelne užíva zavčasu ráno a navečer tieto kvapky, nepotrebuje nijaký iný liek, lebo posilňujú telo, osviežujú nervy a krv, odstraňujú trasenie rúk a nôh. Skrátka, zbavujú všetkých chorôb. Telo zostáva pružné, tvár mladá a pekná.


Dôležité upozornenie:
Všetky uvedené množstvá kvapiek treba riediť bylinným čajom alebo vodou. Z predchádzajúcich bodov Starého rukopisu jasne vidieť nezvyčajnú liečivú silu tejto zmesi bylín. Možno právom povedať, že takmer niet choroby, pri ktorej by švédske byliny nepomohli, alebo neboli aspoň základom jej liečenia.

SPÔSOB POUŽITIA
Vnútorne Profilakticky (preventívne) sa užíva podľa údajov v Starom rukopise vždy ráno a večer jedna čajová lyžička zriedených kvapiek. Pri nevoľnosti každého druhu tri čajové lyžičky. Pri zhubných (rakovinových) chorobách 2 až 3 polievkové lyžice denne nasledujúcim spôsobom: 1 polievková lyžica sa zriedi 1/8 litra bylinného čaju, rozdelí sa napoly, jedna časť sa vypije pol hodiny pred jedlom a druhá pol hodiny po jedle.
Obklady Podľa veľkosti ošetrovaného miesta sa vezme menší alebo väčší kus vaty, navlhčí sa švédskym horkým a priloží na postihnuté miesto, ktoré vopred natrieme bravčovou alebo nechtíkovou masťou. Na to priložíme igelit, aby sa nezašpinila bielizeň. Iba potom ovinieme šatkou alebo obväzom. Obklad necháme pôsobiť podľa druhu choroby dve až štyri hodiny. Ak to pacient znáša, môžeme ho ponechať aj na noc. Keď obklad odstránime, pokožku napudrujeme. Ak sa napriek tomu citlivým osobám pokožka podráždi, treba obklady nechať pôsobiť kratší čas, alebo ich prikladať s prestávkami. Alergickým osobám nedáme na choré miesto igelit, len ho obviažme šatkou. V žiadnom prípade nesmieme zabudnúť pokožku namastiť. Ak sa predsa urobia svrbiace vyrážky, treba použiť nechtíkovú masť.