Choď na obsah Choď na menu
 


Čo by Vás možno zaujímalo...

7. 5. 2009

 

   Základný životný algoritmus: 

Veľakrát  v živote nevieme, ako sa máme v danej situácii zachovať, máme pocit, že nás zalievajú starosti. Aj tušíme, že by sme mali s danou situáciou alebo vzťahom niečo urobiť a nevieme čo. Spomeňte si sami na seba, na svoje životné situácie, najmä pokiaľ ide o vzťahy, či už v práci, doma, alebo si predstavte niekoho zo svojho okolia. Koľko je tých, ktorí zotrvávajú v danej situácii alebo vzťahu, a pritom naň nadávajú. Určite si uvedomíme, že takých je drvivá väčšina. Naozaj je skôr výnimkou, ak to tak u niekoho nie je. A preto sa poďme pozrieť na základný životný algoritmus, ktorý nám bude riešením pre každú situáciu. 

Čo môžem zmeniť -  zmením
Čo nemôžem zmeniť * PRÍJMEM 
                                     * ODÍDEM

 

Je ako je:

      Stará čínska múdrosť „je ako je" znamená, dokonalé prijímanie udalostí tak, ako idú a život „online". Znamená to, že čokoľvek sa nám v živote stane, súhlasíme s tým. To, čo v živote vyzerá ako prekážky, je iba rébus, ktorý potrebujeme vyriešiť. Akonáhle si v situácii, ktorá je pre nás konfliktná uvedomíme, že „je ako je", znamená to, že ju budeme riešiť takú, aká je a nebudeme ju komentovať /prečo tu je načo tu je, že je zlá, že je nespravodlivá, že sa nám to nemalo stať, atď. / Nebudeme zaťahovať do prítomnosti minulosť, nebudeme fabulovať budúcnosť. Uvedomíme si skutočnosť, fakty a bez toho, že by sme do týchto faktov vnášali emócie, budeme situáciu riešiť.


Ako nepribrať:

Nie je jedno, čo do seba dáme. Aby sme ešte zdokonalili prínos energie jedlom, odporúčam piť kvalitnú vodu a jedlo jesť s radosťou, nie „za pochodu". Samozrejme je potrebné naučiť sa vnímať svoj organizmus a rozlišovať, kedy chce jesť naša hlava, spomienky na chuť jedla, a kedy sme naozaj hladní. Kým vložím jedlo do úst, musím jednoznačne vedieť, že som hladná, že nechce jesť len moja predstava o chuti (ako to býva vo väčšine prípadov).

   

 

 

 

 

  Nie je dobro, nie je zlo

  1. Žiadna udalosť a žiadny človek nie je ani dobrý, ani zlý. Všetko okolo nás tu iba je.
  2. Všetko, čo sa nám v živote stáva, nám patrí. To, že tomu nerozumieme, je iba dôsledkom nekomunikácie duše s našim raciom.
  3. Všetko, čo sa v našom živote deje, dokážeme zvládnuť a máme prostriedky na to, aby sme situáciu rozlúštili, pochopili a obohatili sa.
  4. To, čo sa nám do tejto chvíle javilo ako zlé, je iba naše nepoznanie tohto javu alebo tohto človeka. Akonáhle mu dám právo na existenciu, rozšírim svoje poznanie o túto skúsenosť, stávam sa dokonalejším. A prestávam byť s dotyčným človekom alebo udalosťou v konflikte.

                                    

Čo  mám s tou situáciou robiť, aby som  bol  opäť vo vnútornej pohode?

  • Akonáhle sa odosobníme od pojmov dobro a zlo a začneme vnímať realitu ako sústavu faktov bez toho, aby sme im dávali nálepky, okamžite vidíme aj riešenia.
  • Všetko čo tu je, iba existuje a keďže to existuje, tak to byť môže. Keby to tak byť nemohlo, tak by to tu nebolo.

 

 Nikoho neľutujte. Každý žije život, ktorý si sám vytvoril. Keď sa mu nepáči, nech ho zmení. Keď ho zmeniť nechce, nech sa nesťažuje.Nikdy sa nesťažujte. Vaše sťažovanie zamoruje ovzdušie tých, ktorí za váš život nemôžu.

Pozorujte sa v priebehu dňa, čo hovoríte. Koľkokrát vynesiete na niekoho alebo nejakú situáciu kritiku, hodnotenie, budete niekoho alebo niečo posudzovať - je taký alebo onaký. Sledujte sa a snažte sa týmto prejavom vyhnúť. porozujte, ako takýchto postojov z vás ubúda a čo to s vami robí.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Užasné!

(Peter Gašparík, 19. 6. 2009 18:25)

Ďakujem Ti veľmi pekne Mária za tieto citáty. Nataša bola a stále aj zostane i pre mňa úžasným človekom, ktorý aj mne veľa otvoril. Jej rady ako napríklad aj tieto citáty som praktizoval do života ihneď a priniesli veľa čerstvého ovocia:)

Ďakujem Ti Mária, za tieto citáty.

Ty vieš aká je v nich sila a múdrosť....

Peter