Choď na obsah Choď na menu
 


Neje, nepije už roky a žije...

11. 5. 2010

Neje, nepije a žije. Lekári krútia hlavami

ČTK | 10. mája 2010  13:01
Indickí vedci sú v šoku výsledkami testov, ktoré dva týždne robili 83-ročnému jogínovi Prahladovi Džanimu, ktorý o sebe tvrdí, že viac ako 70 rokov už neje ani nepije.
Prahlad Džanimi.
Prahlad Džanimi.
Autor: ČTK

"Stále nechápeme, ako je možné, že prežil," povedal podľa agentúry AFP neurológ Sudhir sah z 30-členného tímu lekárov, ktorí sledovali jogína v nemocnici v západoindickom Ahmadábáde. Počas tejto doby bol Prahlad Džani dvadsaťštyri hodín denne pod dohľadom kamier.

Počas dvoch týždňov výskumu mal Džani jediný kontakt s vodou vtedy, keď sa umýval alebo kloktal, tvrdí Sudhir sah.

"Ak Džani neberie svoju energiu z potravín a z vody, musí ju brať z iných zdrojov, ktoré sú okolo neho. Napríklad zo Slnka," povedal Sudhir sah.

Podivínský jogín tvrdí, že keď mal osem rokov, zjavila sa mu bohyňa a zbavila ho potreby jesť a piť. Na prežitie mu vraj stačí samotná meditácia.

Lekári vyšetrili jogína rôznymi metódami, vrátane magnetickej rezonancie. Jeho mozog a srdcovú činnosť merali elektródami a podstúpil aj krvné testy. Doterajšie zistenia ukazujú, že starec je v podstate zdravý. Výsledok testov má byť zverejnený v najbližších mesiacoch.

Vedci stále dúfajú, že sa im podarí zistiť, čo ho udržuje pri živote. To by potom mohlo pomôcť vytvoriť pravidlá pre prežitie napríklad počas prírodných katastrof.

Po skončení výskumu sa jogín vrátil do svojej rodnej obce v provincii Gudžarát, kde sa venuje opäť svojej meditatívnej činnosti. Podobnému výskumu bol podrobený už pred niekoľkými rokmi, ale ani vtedy neboli lekári o nič múdrejší.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.